Maraş Dondurması Davasını Algida Kaybetti!

Algida’nın ürettiği birçok dondurmada ‘Maraş’ ismini kullanan Unilever, Maraş dondurması coğrafi işaretinin iptali için açtığı davayı kaybetti🤗👏

Dünyada satırla kesilip çatal-bıçakla yenilen, içeriğindeki süt ve salepten dolayı da besleyici özelliği bulunan Maraş dondurmasının coğrafi işareti 2018’de Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) adına tescillendi.

Coğrafi işaretin alınmasının ardından KMTSO’dan yapılan duyuruda da artık herkesin her dondurmayı ‘Maraş dondurma’ diye satamayacağı belirtti. “Özellikle bizim patentimizde, coğrafi işaretimizde tarif edilen dondurma tipi üretimi, mamulü neyse o şekilde yapanlar sadece Maraş dondurma olacak ve %100 keçi sütünden oluşacak.
Bundan sonra ‘Maraş usulü’, ‘Maraş dondurması’ gibi tabirler hak etmeyen kişiler tarafından kullanılmayacak” denildi.

KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu: “Maraş dondurmasının özünde keçi sütü, salep ve şeker var. Ama siz süt yerine süt tozu koyarsanız Maraş dondurma olmuyor. Üretim farklılıkları ya da dondurmalara koydukları uzun süreli koruyucu maddeler Maraş dondurma içerisinde olmayacak. Onların üretim şekline, sistemine uymadığı için bu konuya itiraz ettiler.”

✨Yani ne oluyormuş, öyle haybiye “maraş dondurması” adını kullanıp da prim yapmak artık yokmuş. İçerisine süt yerine süt tozu koy, az miktar keçi sütünü çok miktarda inek sütü ile karıştır, sütten gelmesi gereken yağı bitkisel yağ ile destekle… sonra da adına maraş dondurması de devri kapanıyor artık❗

Unilever markasının ürettiği bulyon incelemelerini okumak için tıklayınız.

Unilever markasının ürettiği Cornetto marka dondurma incelemelerini okumak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir