Nişasta Bazlı Şeker Kotası Gerçekten Yükseltildi Mi?

05.06.2021 tarih ve 31502 sayılı karar ile Şeker kotalarının düzenlenmesi ve uygulanmasına ilişkin yönetmelikte nişasta bazlı şeker kotasının 2 yılın ardından tekrardan yüzde 2,5 tan yüzde 5’e çıkartıldığı iddia edilmektedir.

Basında da bu konuda birçok haber vardı günlerdir. Özellikle sosyal medyada çok gündem oldu. Ardından @tarimgovtr bir kamuoyu duyurusu yaptı ve böyle bir olayın olmadığını söyledi.

Fakat T.C. Cumhurbaşkanlığı Mevzuat Bilgi Sistemi’nde ekteki görsellerde de görebileceğiniz üzere yüzde 5’e çıkartıldığı yazıyor.

Bazı yorumlama yanlışlıkları olduğu ve yıl sonuna kadar yüzde 2.5 oranın korunacağı da söyleniyor.

İŞİN ASLI

Bir Twitter hesabından yapılan paylaşımda nişasta bazlı şeker kotalarının %2,5’ten %5’e çekildiği iddia edilmişti. 4634 Sayılı Şeker Kanunu incelendiğinde NBŞ kotasının %5 olduğu görülmektedir ve bu kota Cumhurbaşkanı tarafından %50 oranında azaltılabilir veya arttırılabilir. Bu çerçevede, 20 Mart 2021 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’nda 2021/2022 pazarlama yılı şeker kotaları Cumhurbaşkanı tarafından %50 oranında azaltılarak %2,5 olarak belirlenmiş.

Bir önceki gönderiyi okumak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir