Barkod Numarasına Göre Boykot Yapmak Doğru Mu?

Boykot ile ilgili son günlerde birçok kişi ve birçok STK tarafından hem konvansiyonel medyada hem de sosyal medyada paylaşımlar yapıldı.

İsrail malları almayın diye başlayan boykot cümleleri, ya 729 kodlu ürünleri almayın şeklinde devam etti ya da yüzlerce ürünü içeren kopyala yapıştır yapılmış birbirinden farklı listelerle devam etti. Barkodların ilk 3 hanesinin ülke kodlarını temsil etiğini ve 729 kodunun İsrail menşeili ürünlere ait olduğunu sanırım bilmeyenimiz kalmamıştır. Peki katil İsrail ürünlerini tespit edebilmek için barkodlarda 729 kodunu bulmak yeterli mi❓

Küresel bir dünyada yaşadığımız için firmaların merkezleri ve üretim yerleri dünyaya yayılmış olup çok uluslu şirketler tarafından yönetilmektedir. Şirketler üretim yaptıkları ülkelerde fabrikalar kurarak o ülkenin barkod kodu ile ürünlerini piyasaya sürmektedirler. Bugün Apple Çin’de üretim yaparken, Xiaomi Türkiye’de üretim yapıyor.

Peki yerli diye tabir ettiğimiz 868 ve 869 kodunu gördüğümüzde hemen almalı mıyız❓ Maalesef o da hayır. Ezcümle: Ne 868 ve 869 kodları yerli olduğunu kesinlikle ifade eder, ne de bunlar dışındaki barkodlar yurt dışında üretildiklerini garanti eder. İsrail’de üretilen bir ürünü (mesela Kudüs hurmasını) Türkiye’ye tonlarla ithal et, sonra paketleyip ürüne Çerezya adını ver ve A101‘lerde 869 kodu ile sat.

Ya da Pınar markasının da sahibi olan Yaşar Holding‘in ülkemizde kurduğu Türk Tuborg bira firmasını İsrael Beer Breweries firmasına yani İsrail firmasına sat ama 869 kodu ile yerli bir ürün olarak sat.

Ya da İsrail’e finansal yardım ettiği belgeleri ile kesinleşmiş, fakat “Ramazan sofralarımızın vazgeçilmezi” haline gelmiş olan Coco cola da 869 kodu ile üretimlerine devam ediyor.

Bırakalım bu bilgi kirliliğini ve barkod safsatasını. Ben şuana kadar 729 barkod koduna sahip olan hiçbir ürün görmedim. Siyonistler sandığımız kadar aptal değiller. Barkoda bakıpta onları deşifre edemeyiz❗

✨Barkoda değil markaya odaklanalım✨

Yerli sanılan yabancı 85 markayı incelemek için tıklayınız.

Not: Görsellerden birisi gıdadedektifi sayfasından alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir