D Vitamini Eksikliği ve Covid-19 Bağlantısı

Konu: D vitamini eksikliği ve Covid-19 bağlantısı

23 Eylül 2020 Beyaz Tv Her Açıdan Programı

Program konuğu: Stratejist küresel risk uzmanı Hüseyin Çiloğlu

Ferda Yıldırım: Covid-19’a dair alınan önlemler daha büyük sağlık sorunlarına mı yol açıyor?

Hüseyin Çiloğlu: Aylardan bu yana, pandemi çıktıktan hemen sonra, 1 ay sonrasında şunu dile getirmeye başladım. Bu alındığı söylenen önlemler çok daha büyük faturalar çıkaracak karşımıza. Yani virüsten öleceğini düşündüğümüz insanlardan kat be kat daha fazla fatura çıkaracak karşımıza. İleri ki aylarda ve yıllarda bunun etkilerini görmeye başlayacağız. Bu açıklamayı yaptığımda Şubat’ın sonlarıydı. 15 Mart’ta da benzer şeyler söyledim. Bakın bu uygulanacağı söylenen önlemler çok büyük panik üzerine geliyor. Panik üzerine yapılan hiçbir önlem gerçek anlamda etkili olmaz ve insanlığın da yararına olmaz günün sonunda.

FY: Bu örnek bize ne anlatıyor?

Dementia patients are dying from isolation amid coronavirus pandemic - The  Washington Post

HÇ: Koronaya odaklandık ama aylardır insanlar evlerinde mecbur kaldılar. Karantina önlemleri nedeniyle hastaların ve yaşlıların büyük bir bölümü dışarı çıkamadı. Sonra ne oldu biliyor musunuz? Bakınız Alzeimer‘a bakınız Demans‘a bakınız nörolojik travmalara artış gösterecekler. Burada Amerika Birleşik Devletleri’nde normal döngüsünde olması gereken Alzeimer hastalığında 13 bin kişilik bir artış var! Ve bundan ölümler gerçekleşiyor. Bu sadece yan etkilerden bir tanesi. Bunun demansı var, bunun kalp ve damar hastalıkları var, bunun koahı var, bunun kanser rahatsızlığından aylar boyunca ertelenen ameliyatı var. Yani fazladan ölümler diyoruz biz buna.

FY: Şimdi evlere kapatıldı insanlar diyorsunuzya. D vitamini insanlar için çok önemli. Hatta D vitamininin bağışıklığı %77 oranında yükselttiği söyleniyor. Evlere kapatıldığımız zaman D vitamininden alı mı konulduk?

HÇ: Neden Baltık ülkelerinde çok az Covid ölümleri gözlemlendi ve çok hızlı bir şekilde sönümlendi? Normalde alabilecekleri bir güneş yok. Bu insanların eczanelerinde ve hatta marketlerinde ekmek gibi D vitamini satılır. İnsanlar muhakkak günlük olarak o D vitaminlerini alırlar. Kapsül olarak alırlar mutlaka. D vitamini eksikliği ile pek çok hastalık ortaya çıkıyor. Kemik erimesinden tutun da kalsiyum eksikliğine, magnezyum emilmesinin güçlüğüne, K2 vitamini eksikliğine kadar giden pek çok faktör bir aradadır. D vitamini eksikliği ile magnezyum vücut tarafından tolere edilemiyor. Kalsiyum anlamında intolerasyon başlıyor…

FY: D vitamini eksikliği olan hastaların %99‘u öldü diye bir istatistik var mı?

HÇ: Evet. %99’unda D vitamini eksikliği göze çarpıyor. Ülkemiz açısından ne göze çarpıyor biliyor musunuz? Bizim bayanlarımızın önemli bir bölümü D vitamini eksikliği çekiyor… İspanya‘da doktorlar entübe hastalarını dışarı çıkarttılar. Güneşin olduğu ortama çıkarttılar.

İspanya’da Covid-19 tedavisi

Konuşmanın devamı video da👆

D Vitamini Korona Virüs Riskini Yarı Yarıya Düşürüyor!

25 Eylül 2020 tarihinde Plos One adlı akademik bir dergide yayınlanan ABD’de Boston Üniversitesi tıp fakültesinin yeni araştırmasında D vitamini düzeyinin Covid-19‘a olan etkisi irdelenmiştir. D vitamini yeterli düzeyde olan kişilerin Covid-19’a yakalanma ve ölme olasılığının en az %50 daha düşük olduğu tespit edildi.

235 hastadan D vitamini düzeylerini ölçmek için kan alındı. 40 yaş üzerindeki yeterli düzeyde D vitamini olanların düşük olanlara göre %51 oranında ölme riskinin daha düşük olduğu tespit edildi.

Dr. Michael Holick D vitamini yeterli olan kişilerin Covid-19‘a yakalanma riskinin %54, ölme riskinin ise %52 daha düşük olduğunu belirtti.

ABD‘de nüfusun %42‘sinin yetersiz D vitaminine sahip olduğunu ve ölen 200 bin kişinin D vitamini seviyesi yeterli olsa idi 85 bininin aslında kurtarılabileceğini belirtmektedir.

D vitamini kıyaslaması incelememiz için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir