Nutella Helal Mi

Geçenlerde @NutellaUSA twitter hesabına birisinin “Ürünleriniz helal mi” diye sormasının ve Nutella tarafından “Hayır, helal değil” demesinin ardından ortalık karıştı!

Bu cevaba binlerce retweet geldi. Bunun üzerine @NutellaUSA hesabından 6-7 saat sonra cevap geldi. “Dünya genelinde satılan tüm Nutella ürünleri Helal tüketime uygundur. Nutella üreten endüstriyel tesislerin %90’ından fazlası, 3. taraf kuruluş tarafından verilen Helal belgesine sahiptir. Kalan tesislerin de belge alma süreçleri devam etmektedir. Önceki Tweet’te yapılan yanlışlık için özür diliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Bu olayların hemen ardından Nutella Türkiye hesabı da bazı paylaşımlar yaparak Türkiye’deki Nutella’ların helal sertifikalı olduğu bilgisini verdi ve sertifikalarını paylaştılar.

Burada 2 farklı senaryo var.
1️⃣ Bunların hepsi tiyatroydu! Bir benzeri Aşk 101 dizisi. Netflix‘teki Aşk 101 dizisinde eşcinsel ilişkiler var diye herkese dizinin reklamını yaptırdılar. Sonrasında ise dizi izlenme rekorları kırdı ve eşcinsel bir ilişki de olmadığı ortaya çıktı. Nutella helal değil dedi. Sonrasında ise aslında %90’ından fazlasının helal tüketime uygun olduğu ve kalanının da sertifikalama sürecinde olduğu paylaşıldı. Nutella Türkiye‘nin ise tamamen helal sertifikalı olduğunu paylaşması ise işin cabası.

2️⃣ Aynı Oreo sayfasındaki yıllardır Oreo helal mi sorusuna “Helal onaylı değil” cevabı gibi Nutella da aynı şeyi demeye çalışmış ama becerememiş. Sonrasında da çevirmeye çalışmış ve eline yüzüne bulaştırmış.

ALLAHU ALEM

✨Biz hangisi doğrudur bilemiyoruz. Lakin yıllardır tek bir şeyi izah etmeye çalışıyoruz. Her helal sertifikalı ürün helal değildir. Her sertifikasız ürün de haram değildir! Ülker, Eti, A101, Şok ve Bim’in kaç tane ürünü helal sertifikalı sanki? Nutella’nın helal sertifikası olması da yeterli değildir. LGBT‘ye destek verdikten sonra dünyanın tüm helal sertifikalarını da alsa bize bir şey ifade etmiyor! Nasıl Gimdes, web sitesinde peynirlerle şarabı aynı karede paylaşan ünlü firmanın helal sertifikasını iptal etti ise diğer #helal sertifikalama kuruluşları da kar amacı gütmeden bu işe dava şuuru ile bakıp iptal etmesi gerekmez mi⁉️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir