Gıda Katkı Maddeleri – 2

Zararlı içerikli gıda katkı maddeleri konusunda pratik bilgilerden oluşan bu yazıda msg, aspartam, sodyum benzoat, titanyum dioksit, bha, bht, sodyum nitrit, karragenan… içeren ürünlerden bahsettik.

❌E621 Monosodyum Glutamat (MSG)/Çin Tuzu İçerenler:

Çiğ köfte: Çiğ köftecilerle görüştük. Eskiden çok fazlaydı, kullanıyorlardı ama şuan çok azaldı. Yinede içerik kontrol edilmeli.
Noodles: Çin Eriştesi. Bazılarında bulunuyor. Oba Noodles vb. Bakmadan almamalı.
Cipsler: Bazılarında bulunuyor ama içermeyenlerde mevcut. Lays, Doritos, Ruffles, Pringles ve Patos’un vb. MSG içeren ürünleri var.
Bulyonlar: Bazı bulyonlarda vardır. Knorr vb. içerir.
Diğer: Çerezya soslu mısır, Tuzot klasik çeşni, Piyale köfte harcı vb.

E211 Sodyum Benzoat İçerenler:

Şalgam suyu: Piyasadaki büyük markaların tamamında bulunur. Kilikya, Torku, Doğanay, Kemal Kükrer vb. içermektedir. İçermeyen ve doğal fermente ürünler seçilmelidir.
Çiğ köfte seti: Bazılarında bulunur. Sıra çiğ köfte seti vb. içermektedir.
Bebek Islak Mendilleri: Yenidoğanlarda pek göremesekte diğer ürünlerde sıklıkla karşılaşılmaktadır.
İlaçlar: Bazı ilaçlarda bulunur. Sidefer damla vb. içermektedir. İçerik kontrol etmek çok önemlidir.
Diş Macunları: Bazı diş macunlarında bulunmaktadır. LR Aloe Vera gibi.
Ketçaplar: Yaklaşık %10-15’i içermektedir. Tamek, Bizim, Burcu ve Calve ketçap vb. gibi. İçermeyenleri paylaşmıştık.

E320 BHA ve/veya E321 BHT İçerenler:

Sakızlar: Birçok sakızda bulunur. Falım, Vegilet, Big Babol Yıldız vb.
İlaçlar: Çok azında bulunur. Pharmaton vb. içerir.

Margarin/Hidrojenize Bitkisel Yağ İçerenler:

Şekerler ve şekerlemeler: Bazı şekerlerde ve şekerlemelerde bulunur. Niloya şeker vb. gibi.
Spesiyal ürünler ve helvalar: Kesme helva gibi bazı helva çeşitlerinde bulunur. Sepetçioğlu helva vb. Çikolatalı incir gibi spesiyal ürünlerde bulunabilir.
Hazır kahveler: 2si ve 3ü 1 arada kahvelerde. Nescafe, Jacobs ve Cafex vb. ürünler içerir.
Kandil simitleri: Nerdeyse tamamında bulunmaktadır. Tereyağlı ya da sıvı yağlılar tercih edilmelidir.
📃 Dışarıda yemek yiyenler özellikle çorba ve pilavdaki yağı sorsunlar. Margarin veya bulyon ile karşılaşma şansınız oldukça yüksek. Hele ki ucuz bir yerde veya AVM’de yiyorsanız. Biz nerelere sordukta hep margarin cevabını aldık inanamazsınız.

E950 Asesülfam K ve/veya E951 Aspartam İçerenler:

Sakızlar: Bazılarında vardır. Nazar, Oneo, Yıldız vb. markaların bazı ürünleri içermektedir.
Enerji İçecekleri: Bazılarında hele ki şekersiz denilenlerinde bulunur. Jack Wrestler vb.
Kolalar: Şekersiz olanlara ya da az kalorili olanlara dikkat edelim. Cola Turca, Coca Cola Zero vb. içermektedir.
📃 Asesülfam K ve Aspartam sofra şekerinden 200 kat daha tatlıdır. Yani 200 gram sofra şekeri kullanmak yerine 1 gram aspartam/asesülfam k eklenebilir.

E171 Titanyum Dioksit İçerenler:

Şeker ve şekerlemeler: Beyaz renkli şeker ve şekerlemelerde bulunabiliyor. Torku toffe şeker, M&M’s draje, Haktat drajeler, Hacı şerif drajeler, Bebeto yumuşak şeker vb. ürünler içermektedir.
Diş macunları: Bazı diş macunlarında beyazlatma amacıyla kullanılmaktadır. İpana, Sensodyn, Parodontax vb. içermektedir.
Pasta malzemeleri: Pasta süsleri ve şeker hamurları gibi malzemelerde bulunabilir. Pakmaya pasta süsü, Kenton pasta süsü ve şeker hamuru vb. içermektedir. Malzemeyi alırken içeriğe bakabiliriz fakat hazır pasta geldiyse önümüze, bunu bilme şansımız yok.
Sakızlar: Renklendirici kullanımı oldukça yaygındır. O yüzden içerme şansı vardır. Ülker Yıldız, Falım vb. ürünler içermektedir.
İlaçlar: Kullanımı yaygındır. Majezik, Santafer fort tablet, Ferrum hausmann, Apikobal vb. ilaçlarda bulunmaktadır.

E250 Sodyum Nitrit ve/veya E251 Sodyum Nitrat İçerenler:

Sucuklar: Bilinen markaların tamamına yakınında bulunur. İçeriği kontrol etmeyi unutmayın. Namet, Cumhuriyet, Toros, Danet, Maret, Torku, Şahin, Coşkun vb. markaları içermektedir.
Pastırmalar: Bilinen markaların tamamına yakınında bulunur. Apikoğlu, Erşan, Çamlıdağ, Torku, Danet, Polonez, Şahin, Toros, Köfteci Yusuf vd. ürünlerde bulunmaktadır.
Salam ve sosisler: Diğer işlenmiş et ürünleri gibi salam ve sosislerde de bulunmaktadır. Baştacı salam, CP piliç sosis, Banvit piliç sosis vd. ürünlerde bulunur.
📃 Sodyum nitrit içermeyen markaların ve ürünlerin bazılarını paylaşmıştık. Sucuklarda ek olarak ısıl işlem görmemiş olması, ithal bağırsak kullanılmaması ve helal sertifikası olması tercih sebebidir.
Alternatifi: Kullanılmak zorunda olmadığından alternatif olarak bir şey sunulması gerekmemektedir.

E407 Karragenan İçerenler:

Dondurmalar: Birçok dondurmada bulunur. Magnum, Eti frigo, Bravo, Tadelle, Golf maraşım vd. ürünler içermektedir.
Kremalar: Kremaların yarısından çoğunda bulunmaktadır. Sek, Mis, İçim, Sütaş, Tikveşli, Dost, Pınar vd. ürünlerde bulunmaktadır.
Meyveli sütler: Çikolatalı ve kakaolu sütlerin tamamında, muzlu sütlerin %20’sinde, çilekli sütlerin %10’unda bulunmaktadır. Pınar, Milkino, Danino, Mis, Sütaş, Dost vd. ürünlerde bulunmaktadır.
Alternatifi: Meyveli sütleri ve kremaları evde yapmak çok kolay ve sağlıklı. Dondurma yapmak ise biraz daha zor, fakat alternatifi mevcut.

Sentetik Renklendirici (E102, E104, E110, E122, E124, E129, E131, E133) İçerenler:

📃 Sakız, çikolata, şeker, ilaçlar, pasta malzemeleri gibi birçok kategorideki üründe bulunmaktadır. Bu kodları tek tek aklımızda tutmamız çok zor. Ancak zamanla oturabilir. Lakin bu katkı maddelerini içeren ürünlerin arkasında küçük puntolarla “Çocukların aktivite ve dikkatleri üzerinde olumsuz etkileri bulunabilir.” yazısı vardır. Bu yazıyı görünce anlayın ki o ürün alınmaz.
✨Yazı biraz uzun oldu ve tüm zararlı gıda katkı maddeleri içeren ürünlerden bahsedemedik. Lakin bu maddeler en çok karşılaşılanlar olduğu için bunlara bile dikkat etsek bayaa bir mesafe katetmiş oluruz Biiznillah.

Haram olduğuna ittifak edilen gıda katkı maddeleri yazısına ulaşmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir